Münster, Olomouc ve Westfálsku

21:59:00


     Stejně tak jako jsem si na první pohled před třemi lety zamilovala Olomouc a svou alma mater, tak jsem byla podobně okouzlena malým městem v Severním Porýním Westfálsku, které je v současnosti moji hostitelskou univerzitou v rámci programu Erasmus plus. Podobně jako Olomouc je Münster typické studentské město se vším všudy. Co ale v Olomouci nenajdete, je jezero uprostřed města. Místní Aasee je totiž opravdu unikátní. Arkády lemující historické centrum, kostely, budovy univerzity, muzea, divadla aj., jsou jen ochutnávkou toho, co všechno Münster nabízí.

          Nejdůležitější, co v  tomhle městě potřebujete, a bez čeho nedáte ani ránu je kolo. To tady totiž má každý, a tím myslím, opravdu každý, od malých dětí až po ty nejstarší.  Celé město je jednou velkou stezkou pro cyklisty, je to taky nejrychlejší, nejzdravější a nejlevnější dopravní prostředek. Kopec tu nepotkáte, takže se za pár „éček“ vyplatí si kolo pořídit. Zpočátku jsem si dělala starost, kam dám kolo na kolejích přes zimu, ale problém se vyřešil sám. Kolo netřeba uklízet, jezdí se za každého počasí, i za sněhu či ledu. Mráz zdejším kolům a jejich majitelům vůbec nevadí.     Studenti si každý semestr musí kupovat studentskou kartu, které říkají Semesterticket, a se kterou mohou následující měsíce využívat zdarma všechny dopravní prostředky v celé spolkové zemi, karta se nevztahuje jen na pár IC spojů vlaků, ale platí pro všechnu MHD dopravu ve všech městech, což je pro cestování dost výhodné. Peníze za tuhle kartu se vám určitě vrátí. Za těch pět měsíců, jsem procestovala všechna větší města jako Kolín nad Rýnem, Bonn, Aachen, nebo Düsseldorf. S tímhle výdajem za kartu musí studenti dopředu počítat. Jízdné je jinak v Německu hodně vysoké. S ubytováním je to trochu komplikovanější, je dobré začít řešit tuhle otázku s předstihem, a zarezervovat si pokoj nebo bydlení na privátě. Bydlím tu na koleji a jsem naprosto spokojená, jak s cenou, tak s vybavením a vzdáleností od centra. Výše stipendia je 400 Euro, což vám pokryje ubytování a základní výdaje. Z čeho mi bylo trochu smutno, byly ceny nápojového lístku, protože jedno točené v hospodě vás přijde nejméně na 3, 5 E, a to ani není půllitr, ale jen čtyřka.


    
     Studuji tu filosofii a všichni profesoři i noví spolužáci mi vycházejí vstříc. Jsou velmi ochotní a nápomocní. S jazykovou bariérou pomáhá zahraničním studentům centrum jazyků. Po vstupním testu jsou rozřazeni do úrovní od A1 až do C1a mohou navštěvovat semináře němčiny či dalších jazyků. Už teď vím, že až odtud budu v červenci odjíždět, tak se mi vůbec nebude chtít. Takže, vzhůru do Münstru, protože tohle město a Wesfäische Wilhelms- Universität Vás určitě nezklame, jen příjemně překvapí.

Nikola Nosková
( Filozofie - Mediální studia)You Might Also Like

0 komentářů