Na Erasmus... do Říma

19:53:00

     Před odjezdem na Erasmus do Říma (platí to ale s největší pravděpodobností pro celou Itálii) je nutné si uvědomit, že pokud se nevybavíte jistou dávkou flegmatismu, bude začátek vašeho studijního pobytu o něco těžší. Klíčovým momentem je prozřetelné zjištění, že „La Sapienza“ je univerzita, jejíž počet studentů se přibližně rovná počtu obyvatel celé Olomouce. To znamená, že zde nic nemůže fungovat na 100% (ani na 80%). Pokud tento fakt přijmete, jste na dobré cestě.
     Velmi milí a ochotní vyučující, kteří se s vámi rádi podělí o svá oblíbená místa v Římě či jeho okolí, vykompenzují poněkud stísněnou a ne moc dobře vybavenou knihovnu katedry historie a semináře vedené formou monologu. Pokud si ale nejste svojí italštinou jistí a vaše nejčastější odpověď zní „si si“ tak tuto absenci diskuzí z počátku velmi uvítáte. Zajisté oceníte nabídku jedné z univerzitních menz, která Vám za pouhé tři eura naservíruje předkrm, pastu, hlavní chod a něco sladkého. Na plastovém talíři se budete plastovým příborem prát s mořskými plody a přemýšlet, co to vlastně jíte. Toto dle italských studentů průměrné jídlo bude pro Vás hostinou, na kterou se budete těšit každý den. Stejným potěšením se pak stane i káva. Budete ji pít kdykoliv a kdekoliv, a to dokonce i z automatu.


     Brzy a rádi si zvyknete na to, že není kam spěchat, zkrátka vše má svůj čas. To platí především u městské dopravy. Na první pohled se zdá, že dostat se do univerzitního města z jakéhokoliv kouta Říma nemůže být problém, není to ale tak jednoduché. Žádné jízdní řády, stávky a dopravní zácpy…Cestu do školy si prostě budete užívat! Ironii ale stranou, Řím budete milovat! Najdete si zde své místo, které bude jen vaše, a uděláte si Řím takový, jaký budete chtít aby byl. Ve studentské čtvrti San Lorenzo se při hudbě afrických bubnů posadíte na rozpálený chodník mezi lidi z různých koutů světa, budete poslouchat jejich příběhy, vykládat jim ty své a Řím se pro Vás stane místem setkávání a střetávání. Ztratíte se v parku nebo sejdete z cesty a Řím se stane Vaší oázou klidu. Budete s kamarády hrát bojovou hru „Po stopách relikvií římských kostelů“ a pokud nasbíráte dostatek troufalosti, prožijete s Italy během křtin, svateb a pohřbů jejich radosti i smutky. A už před návratem domů Vám bude jasné, že Vám to všechno bude chybět – dokonce i nesnesitelné horko, přeplněné tramvaje, podivné pečivo i ta protivná nedochvilnost.

Michaela Vránová
You Might Also Like

0 komentářů