Jak se žije studentský život v Krakówě - polské metropoli studentů

23:12:00

Kraków – kulturní a historická metropole polského státu, nyní tepající rušné velkoměsto plné mladých lidí ze všech koutů světa, je z pohledu studenta ideálním místem pro strávení studijního nebo výzkumného pobytu ERASMUS či CEEPUS. Zdejší koncentrace vysokých škol a přítomnost nejstarší polské univerzity, dělá z města velmi příjemné a inspirativní prostředí pro trávení studentských let mimo naše alma mater.


Obrázek 1: Nádvoří Collegium Maius  - nejstarší budovy univerzity. Foto: Archiv autora

V Krakówě můžete zvolit nespočet možností pro trávení vašeho pracovního, studijního či volného času. Okouzlí vás především historické centrum, kde se nachází drtivá většina symbolů města. Věže hradu Wawel na stejnojmenném návrší, velkolepý rynek s vysokými věžemi mariánského kostela kousek pod ním či jeskyně, kde přebýval bájný drak, který měl v dávných časech terorizovat město - než byl přemožen statečným ševcem. Neodmyslitelně k městu patří samozřejmě také Jagellonská univerzita. Ta je nejstarší v zemi. Založena byla v roce 1364 jako druhá nejstarší univerzita ve střední Evropě na popud krále Kazimíra III. Velikého. Studenti univerzity i návštěvníci mohou dodnes obdivovat nejstarší zachovalou budovu Collegium Maius, jejíž historie sahá až k roku 1400. Dnes se v ní nachází univerzitní muzeum s informačním centrem a také nádherná aula, která slouží slavnostním účelům.

Obrázek 2: Historická budova, kde se nacházely krámky se suknem (sukiennice) na hlavním rynku. Foto: Archiv autora


Hlavně pro studenta historie, ale nejen pro něj, představuje Kraków přímo ráj pro studium historických či jiných příbuzných věd. Vyzdvihnout se dá knihovna Jagellonské univerzity, kde se nacházejí bohaté historické fondy pro studium nejen polské historie, ale také historie celé střední Evropy a zejména historie Židů. Pro milovníky židovské kultury, historie či gastronomie je v Krakówě přístupných několik synagog (např. Stará synagoga, synagoga Remuh), upravených jako muzea či památníky a dva hřbitovy – Hřbitov Remuh a Nový židovský hřbitov. Ve staré židovské čtvrti Kazimierz nalezneme několik podniků, které nabízí židovskou gastronomii a také různé bazárky, knihkupectví či čajovny.

Archeolog zase bude ve svém živlu v podzemních expozicích pod hlavním náměstím, kde je popsán v úplnosti archeologický vývoj města od pravěku přes středověk až po raný novověk. Návštěvník si zde historii města může doslova osahat. Pro milovníky umění se zase najde nejedna galerie, a to tematicky velmi rozmanitých záběrů – počínaje starým a nejmodernějším uměním konče. Symbolem města je slavný obraz Dáma s hranostajem od Leonarda da Vinci, který visí přímo na královském zámku na Wawelu.
Obrázek 3: Rozsáhlá nábřeží řeky Visly slouží k příjemné relaxaci. Foto: Archiv autora 

V Krakówě vás studentským životem bude provázet spousta útulných kaváren, množství hudebních klubů všech žánrů i stylových hospůdek. Výhodou oproti jiným zemím je, že tady není nijak extra draho. Ceny základních potravin jsou srovnatelné s Českou republikou, mnohdy i levnější. Chleba pořídíte do 3 Zl., základní jízdné v MHD za 2,80 Zl., espresso do 6 Zl. a nějaký ten čepovaný zlatavý mok vás vyjde od 5 do 8 Zl. A polské gastronomie se, přes určité předsudky týkající se polských potravin, netřeba obávat. Naopak, lze najít plno jídelen ale i stylových restaurací s domácí kuchyní, která je vynikající. Z nejznámějších pokrmů lze vyzdvihnout klasické polské pirohy či vydatnou polévku baršč. Celé historické centrum je obklopeno parky (park Planty), které v případě pěkného počasí vybízí k odpoledním toulkám či podvečernímu pořádání pikniků. V oblibě studentů jsou také do nekonečna se táhnoucí travnatá nábřeží u řeky Visly. Zde se může jezdit na bruslích, na kole či jen tak odpočívat.
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ pobytu - studijní nebo jen krátký výlet pro účely odreagování se od studia na státnice, bude v každém případě Kraków dobrou volbou.
Karel Svitavský   


You Might Also Like

0 komentářů